Bursa TIG Kaynağı
Bursa TIG Kaynağı

Bursa TIG Kaynağı

 

Koruyucu gazaltı tungsten ark kaynağı ya da diğer adıyla tungsten asal gaz kaynağı; bir ark kaynağı çeşididir. Kullanımda bir sarf malzeme olan tungsten elektrot ark üreterek iş parçası üzerinde kaynak operasyonu meydana getirir. Kaynak alanı asal gaz korumalı ve atmosferik kirlenmeyi engelleyen bir yapı oluşturur.

 

Peki TIG Kaynağı Nedir?

 

TIG (Tungsten Inert Gas) = WIG ( Wolfram Inert Gas) = GTAW (Gas Tungsten Arc Welding )

TIG kaynağı yaparken erimeyen tungsten elektrodu kullanılır. Kaynak yapılacak bölgeye hiç bir ilave metal verilmeden yapılması mümkün olmakla birlikte, ilave metal verilmek suretiyle de bu kaynağın yapılması mümkündür. TIG kaynağında tahmin edilebileceği üzere INERT gaz yani asal gazlar kullanılmaktadır. En yaygın kullanılmakta olan Argon ve Helyum ya da bunların karışımlarından oluşmaktadır.

 

Önemli Bir Hatırlatma : Argon gazı havadan ağır, Helyum gazı ise havadan hafiftir. Bu nedenle şekilde de görüleceği üzere 1G pozisyonunda yapılacak kaynaklar için Helyum gazı uygun bir seçim olmayacaktır. Havadan ağır olduğu için, kaynak metalini korumak yerine, kaynak metalinden uzaklaşacaktır. Bu nedenle genellikle bu pozisyonlarda Argon gazı kullanılır. Şayet 4G ‘de görüldüğü üzere, tavan kaynağı yapılacak ise, Helyum gazı kullanılması uygun olacaktır.

 

Türkiye'de yaygın kullanım olarak TIG kaynağı paslanmaz çelik, DKP ve alüminyum alaşımlarının kaynağında kullanılmaktadır.

 

Yoğun olarak kullanıldığı alanlardan biri olan boruların kaynağında dikkat edilmesi gereken en önemli husus olarak kök pasonun düzgün atılması düşünülmektedir. Kök paso kaynağı yapılırken uygun bir kök koruma gazı kullanılmalıdır. Bu gaz, argon, azot veya argon azot karışımı olabilir.

 

Kök koruması yapılmayan paslanmaz kaynaklarında dikiş homojen bir yapıya sahip olmaz ve paslanmalar başlayabilir. Çünkü borunun içerisinden geçen akışkan düzgün olmayan kök kaynağında birikir. Bu durum da özellikle gıda sektöründe kullanılacak borular için çok büyük sakıncadır.

 

TIG kaynağında ısı girdisi minimum düzeydedir. Diğer geleneksel kaynak yöntemlerine kıyasla kaynak dikişi homojen bir görünüme sahiptir. Alüminyum gibi demir dışı malzemeler hariç genellikle DC (Doğru Akım) kullanılarak kaynak yapılır ve tungsten elektrod (-) kutuba bağlanmalıdır.

 

 

 

 

Bu site, Sitesepeti ve Solido Grup güvencesi ile hazırlanmıştır. Copyright © 2014